Má smysl natáčet video pomocí zrcadlovky?

Má smysl natáčet video pomocí zrcadlovky?

Sdílet článek:

Poslední dobou hýbe světem videa nový trend: natáčení filmů digitální zrcadlovkou. Má to však také smysl? Není to spíš jako míchat polévku vidličkou? Výhody se zdají na první pohled jasné: relativně dostupné výměnné objektivy, snadné dosažení malé hloubky ostrosti a tím pádem možnost snadného vrstvení obrazu a kladení důrazu na to, co je podstatné – což je lidskému oku daleko přirozenější. I nevýhody jistě každého hned napadnou: fotoaparát není pro natáčení videa, kde se kamera na rozdíl od statických fotografií často pohybuje, zrovna ergonomický, ani malá velikost nemusí být vždy zrovna výhodou a jak je to vlastně se zvukem? A co formáty, zpracování?

Co nás čeká, až se jednoho dne rozhodneme si fotoaparát ryze za účelem natáčení videa pořídit? Nebudeme nemile překvapeni? Nevyjde nás investice s veškerým nutným příslušenstvím – které je v tomto případě opravdu nutné – nakonec dráž, než kdybychom si rovnou koupili dobrou HD kameru? Odpověď zní: za určitých okolností určitě ANO! Odpověď však není zcela jednoznačná a záleží hodně na tom, co budeme točit.

Pojďme se podívat, na jaká další úskalí kameraman narazí v běžné praxi a měl by s nimi rozhodně předem vypořádat:

  • digitální zrcadlovka nemá pro natáčení žádné použitelné automatické ostření, což nebude vadit profesionálním kameramanům, kteří ho na velkých kamerách také nemají, ale mnoha lidem to může působit potíže. Ostření je sice umístěno pohodlně na objektivu, nicméně kvůli různým videonástavbám a pomůckám pak může být paradoxně špatně přístupné.
  • další důležitou věcí je clona – u fotoaparátu není díky jeho původnímu určení počítáno s nutností clonit kontinuálně během záběru. Tomu pomáhají rozličné adaptéry a nástavce, řešené dle typu použité zrcadlovky.
  • úplná absence timecode, což při záznamu na jednu kameru často moc nevadí, ale při vícekamerovém střihu to už může představovat velký problém
  • chcete-li dosáhnout opravdu profesionálního zvukového záznamu, je třeba volit záznam externí. Nevýhoda je nasnadě: více (a tudíž dražší) zařízení na place, více času při postprodukci (a tím zase další náklady). Díky absenci TC (předchozí odstavec) je nutno zvuk nasadit ručně – zde pomůže klapka, nebo aspoň tlesknutí, pokud vůbec nějaký zvuk nahráváte.
  • malá délka záznamu na karty, v praxi cca. 5 – 20 min. při plném HD rozlišení
  • absence různých grafických ukazetelů na obrazovce (safe zone area, zebra pro expozici, level metry audia) a dalších výlučně video funkcí (peaking, uživatelská tlačítka…)
  • ze silně překonvertovaného obrazu z velkého čipu s vysokým rozlišením (dnes běžně 15 – 20 Mpx) na standardní video HD formát (zhruba 2 Mpx) plynou kromě výhod, jako je dobrá citlivost při horších světelných podmínkách a velký odstup šumu, také negativa: ztráta rozlišení, nárůst aliasingu a různých nežádoucích efektů, jako např. moiré.
  • v neposlední řadě vyžaduje natáčení pomocí zrcadlovky naprostou koncentraci a dokonalou znalost přístroje a všech technických souvislostí. Bez dokonalého sžití se s přístrojem nemá vůbec cenu začínat!

Sečteno a podtrženo, kromě investice do zrcadlovky a potřebné sady maximálně světelných a u delších rozhodně stabilizovaných objektivů je třeba ještě dokoupit speciální destičku na uchycení DSLR fotoaparátu k videohlavě kvalitního stativu, ramenní opěrku na točení z ruky, adaptér na mikrofon, pokud ho již nevlastníte tak i dobrý směrový kondenzátorový mikrofon na kontaktní zvuk, adaptér na clonu dle typu vaší zrcadlovky, nástavec na displej nebo hledáček, popřípadě nasazovací externí monitor s držákem. Ideálně pak ještě pořádné kompendium aby se zabránilo dopadu nežádoucího světla na objektiv, sadu filtrů, náhradní akumulátory a paměťové karty…

DSLR s nasazeným kompendiem, externím záznamem zvuku, hledáčkem a bočním ostřením

Komu se takové výdaje mohou vůbec vyplatit? U projektů, kde tvůrcům záleží na vysoké obrazové kvalitě a je dostatek času si s nimi vyhrát, čehož je v našich podmínkách jako šafránu, to jistě smysl má. Při menších nákladech než s filmovou kamerou tak lze dosáhnout působivých výsledků. Zajímavostí je, že jeden z dílů populární série Dr. House byl kompletně natočen na Canon 5D Mark II. Přepis rozhovoru s režisérem tohoto dílu, Gregem Yaitanesem, vedeným přes Twitter, naleznete na serveru PetaPixel.

Pokud ale nejste moc technicky a kreativně zdatní a/nebo točíte za situací, kde není mnoho času a je třeba rychle reagovat, nebo máte velice různorodé zakázky, nemá vůbec smysl si digitální zrcadlovku pro natáčení videa pořizovat. Naopak, dobrá digitální kamera se slušně světelnou a širokou optikou, s možností připojit (nejlépe fantomem napájené) externí mikrofony, s vestavěnou stabilizací a bezpáskovým záznamem na velké, cenově dostupné paměťové karty vám udělá tu nejlepší službu.

Titulní fotografie: Sven Kucinic on Unsplash.

Sdílet článek:

Malý filmový profesní slovník
Aféra „ProMoPro“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.

Přihlaste se k odběru e-mailových novinek

Odběr newsletteru prosím potvrďte v doručeném e-mailu.

Sociální sítě:


Warning: Undefined variable $stretch in /data/www/23994/arttech_cz/www/wp-content/plugins/us-core/templates/elements/socials.php on line 27
LinkedIn
YouTube

Zařaďte se i vy mezi mé dlouhodobě spokojené a vážené zákazníky!

Chcete poradit, jak váš projekt vhodně uchopit? Potřebujete znát cenový odhad natáčení, fotografických prací, překladů či výroby webových stránek? Rád s vámi osobně proberu Vaše představy. Společně určitě najdeme ideální způsob jejich řešení!

Zůstaňme i nadále ve spojení! Objednejte si můj newsletter.

Žádný spam, e-mail maximálně párkrát za rok. Odhlášení jedním kliknutím.

Zůstaňme ve spojení!

Chcete být informováni o novinkách a nabídkách? Objednejte si můj newsletter. Vše zdarma, odhlášení jedním kliknutím.

Odběr newsletteru prosím potvrďte v doručeném e-mailu.