Být agresivní, nebo asertivní?

Být agresivní, nebo asertivní?

Sdílet článek:

Je třeba k úspěchu agresivita? A neztratím vyjednáváním autoritu? Vyjdeme-li do ulic, zjistíme, že mezi „prostým lidem“ je hodně rozšířené přesvědčení, že úspěšným se může stát jen ten, kdo jde „přes mrtvoly.“ „Každý milionář je zloděj“ slyšíme dnes a denně v mnoha různých podobách v tramvaji, na ulici, v hospodě… A tyto teze se nakonec dostanou i do médií, když se jich, velmi ochotně a bez přemýšlení, chytne nejeden populistický politik. Je to tak i ve skutečnosti?

Pokud však nebudeme za úspěšné považovat nejrůznější ex-vexláky a zbohatlíky všeho druhu, zjistíme, že kromě poctivé práce a vůle, určuje míru úspěchu i schopnost komunikovat se svým okolím. Tedy přesně to, co se skrývá za pojmem asertivita. Dnešní úspěšné firmy mají většinou hodně plochou řídící strukturu, proto nabývá i komunikace na významu. Plošší řízení znamená větší výměnu názorů a více diskuzí, zatímco úplně strmá struktura by byla založena pouze na příkazech.

Zajímavý je i historický pohled. Zdravou společnost (v jakémkoliv smyslu) ovládají ne ti nejsilnější a nejagresivnější, ale zpravidla ti nadprůměrně moudří se schopností komunikovat. A dá se říci, že to tak funguje již pár milionů let: přelom ve vývoji lidstva nezpůsobil pračlověk, co se holýma rukama vrhl na mamuta, ale ten, kdo vymyslel jámu, do které se mamut dá chytit. V dnešní sofistikované společnosti význam komunikace jenom narůstá a její úspěšné zvládnutí je přínosné firmě, společnosti, ale i jedinci samotnému.

Asertivní zároveň neznamená být pasivní. Řekl bych, že z pohledu komunikace a interakce je asertivita dokonce aktivnější, než agresivita. Při agresi se moc o názory druhého starat nemusím, nemusím komunikovat, naslouchat, případně přesvědčovat nebo dokonce argumentovat. Je jasné, že řešení, na které se, např. ve firemní praxi, přijde společnou cestou, bude většinou kvalitnější, než kdyby ho direktivně prosadil autoritativní jedinec se svým nutně omezeným úhlem pohledu. Přesně jak říká staré dobré přísloví: více hlav víc ví.

Psychology-Today_resize

Bezesporu však zůstává, že vycítit hranici mezi asertivitou a agresivitou bude pro většinu nás smrtelníků ve vyhrocených situacích obtížné. Proto sdílím pár praktických postřehů a tipů ze serveru Psychology Today (v angličtině).

Titulní obrázek: Headway on Unsplash.

Sdílet článek:

O umění komunikace
DSLR versus kamera: blýská se na lepší časy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou emailovou adresu.

Přihlaste se k odběru e-mailových novinek

Odběr newsletteru prosím potvrďte v doručeném e-mailu.

Sledujte mě:

LinkedIn
YouTube

Zařaďte se i vy mezi mé dlouhodobě spokojené a vážené zákazníky!

Chcete poradit, jak váš projekt vhodně uchopit? Potřebujete znát cenový odhad natáčení, fotografických prací, překladů či výroby webových stránek? Rád s vámi osobně proberu Vaše představy. Společně určitě najdeme ideální způsob jejich řešení!

Zůstaňme i nadále ve spojení! Objednejte si můj newsletter.

Žádný spam, e-mail maximálně párkrát za rok. Odhlášení jedním kliknutím.

Menu

Zůstaňme ve spojení!

Chcete být informováni o novinkách a nabídkách? Objednejte si můj newsletter. Vše zdarma, odhlášení jedním kliknutím.

Odběr newsletteru prosím potvrďte v doručeném e-mailu.